Cibinlik Demiri İmalat,Toptan ve Perakende Satışı  BABY ONE ARMONİ BEBEK ODASI EN UYGUN FİYATLAR  BABY ONE PRENSES BEBEK ODASI ŞOK FİYAT!  TOPTAN CİBİNLİK DEMİRİ  BEŞİK İMALATI YAPANLAR İÇİN BEŞİK SALLAMA APARATI  AYMİNİ UĞURCUK BEBEK ODASI şok! şok! şok! FİYAT  AYMİNİ LITTLE BEAR BEBEK ODASI MİNİ TAKIM  SWEET BEAR BÜYÜYEN BEŞİK  AYMİNİ SWEET BEAR BEBEK ODASI İNDİRİMLİ  EN UCUZ MOBİLYA BEŞİK  BEBEK ÖRGÜ MODELLERİ  CİBİNLİK DEMİRİ İMALAT TOPTAN VE PERAKENDE SATIŞ  BEŞİKLERDE ŞOK FİYAT TOPTAN VE PERAKENDE FİYAT ALINIZ  BEBEK ODASI TAKIMLARINDA EN UYGUN FİYATLAR  EN KALİTELİ BEŞİK SALLAMA RULMAN MODELLERİ İÇİN GÜVEN BEBEYİ ARAYINIZ 0212 628 94 26  CİBİNLİK DEMİRİ İMALAT TOPTAN VE PERAKENDE SATIŞ  MORNING BEBEK ODASI TAKIMI 2103 SÜPER MODELLER SÜPER FİYATLAR  GENÇ ODASI TAKIMI ŞOK ŞOK İNDİRİM FIRSATI KAÇIRMAYIN. 
 
BEBEKLERDE GAZ SANCISI

 

A) Öncelikle bebeklerde Bebeklerde gaz sorunu neden olur?

Bununla ilgili bazı teoriler vardır:

Haricimizdeb gelen sebepler organik: Karbonhidrat sindirimindeki yetersizlikler, barsak hareketlerini sağlayan sinir sisteminin henüz yeteri kadar gelişmemiş olması, mideden yemek borusuna kaçaklar

Ancak genel eğilim, bunun kendiliğinden 3-4 aylıkken geçecek bir gelişim süreci olduğunu kabullenmek yönündedir.Genelde 4. ayından itibaren gaz sancısı minimuma iner

- Gaz görülme sıklığı anne sütü veya mama alan bebekler arasında fark göstermemektedir.

- Bebeklerin gaz sorunları genellikle 3-4 aylıkken kendiliğinden geçer.

- Anne ve babaların gaz için alabilecekleri bazı tedbirler var,  fakat gaz, bazı bebeklerde ne yaparsanız yapın oluyor ve 3-4 aylıkken kendiliğinden geçiyor. Bunu bir gelişim süreci olduğunu öğrenmiş olmak ve paniğe ve ümitsizliğe kapılmamak en önemli noktadır.

Eğer anne bebeğini emziriyorsa, kendine gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalı. Örneğin, soğan, kuru fasulye, karnabahar, brokoli, kepekli yiyecekler, lahana, portakal, limon, greyfurt. kafein içeren içecekler, çikolata, çay hem gaz yapar, hem de bebekte uykusuzluğa ve huzursuzluğa neden olur. Bundan başka anne nikotin, yani sigara kullanmamalıdır.  Bazı alerjik bünyeli (özellikle alerjik burun akıntısı, öksürük gibi alerjik belirtiler olabilir. Emziren anneler bebeklerinde aşırı gaz olduğunda, kendi diyetlerindeki bu maddeleri gözden geçirmeli ve bir müddet için bunları kesmelidir (özellikle bebek 4 aylık olup, gaz sorunu geçene kadar).

Eğer bebek biberonla besleniyorsa, çok ufak veya çok büyük delikli emzikler, bebeğin fazla hava yutmasına ve çok gazı olmasına neden olur.

Beslenme sırasında, her 5-10 dakikada bir veya bir göğüsten diğerine geçerken ve kesinlikle beslenme bittikten sonra bebeğin gazı çıkarılmalıdır.Bebeğin gazı ihmal edilmemelidir.

Bebeğin karnını, sırtını ovmak, anne-baba yanındayken onu yüzüstü yatırmak (dikkat! uyurken kesinlikle sırt üstü yatıyor olmalıdır!), veya anne-babanın bebeği kendi göğsü üstüne yatırması da işe yarayabilir.

Ilık bir banyo, bilhassa de en fazla sancının olduğu akşam saatlerinin derhal öncesinde, bebeği sakinleştirip, sancıları önleyebilir.

E) Gaz sancısı geçmeyen bebekler için yapılması gerekenler nelerdir?

- Bebeğimizin ağlamasının gaz sancısından olduğuna emin olduktan sonra

- Huzursuzluk ve ağlama nöbetleri ilk başladığı vakit, hekime götürüp bütün tablonun gaza bağlı olduğuna, başka bir sorunu olmadığına emin olduktan sonra yukarıda sayılan yöntemler denenebilir.  Şayet hiçbir şey işe yaramıyorsa, bunun geçici bir olay olduğunu, bebeğin iyi olduğunu düşünerek onu bir miktar yalnız bırakmak veya başkalarından yardım isteyip, bir miktar bebeğin olduğu ortamdan uzaklaşmak anne-baba için yapılabilecek en iyi iştir.

- Gaza karşı kullanılabilecek çeşitli ilaçlar vardır. Bir kısmı ciddi yan etkilere neden olabilir.  İlaç kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza başvurmalısınızPAYLAŞ »